0
0

23 اصل بازاریابی محتوایی برای رشد کسب و کار شما

586 بازدید
بازاریابی محتوا چیست؟

یکی از دغدغه های فعالیت در زمینه بازاریابی محتوا، ساختاربندی محتوای تولید شده و استفاده از ایده های خاص برای افزایش جذابیت محتوا است. ما در این محتوا ۲۳ اصل بازاریابی محتوایی را معرفی می کنیم تا ایده های خود را بر پایه آن‌ها شکل دهید و یک استراتژی محتوای قدرتمند در راستای بازاریابی اینترنتی خود تدوین کنید.

فهرست محتوا پنهان

۱- یک عنوان رسا، خلاصه و مفید انتخاب کنید.

عنوان محتوای خود را مختصر انتخاب کنید. عنوان محتوا باید شامل کلمات کلیدی اصلی باشد. بدانید که کاربران وقت زیادی برای مطالعه ندارند. عنوان خوب، به کاربر کمک می کند تا کاربر تصمیم بگیرد که محتوا را مطالعه کند یا نه. با استفاده از موضوعات جالب و خواندنی و مشخص کردن نکات مهم محتوا، به کاربران کمک می کنید تا نکات مهم محتوای شما را در وقت کمتری دریافت کنند. خلاصه نویسی در انتهای مطلب نیز به کاربر می فهماند که چقدر وقت کاربران برای شما مهم است.

۲- برای هر مرحله از قیف فروش محتوا تولید کنید.

برخی از کاربرانی که به سایت شما می آیند، آماده انجام خرید هستند. اما بسیاری از کاربران تنها به خاطر آشنایی بیشتر با برند، در سایت شما گشت و گذار می کنند. یک اصل بازاریابی محتوایی این است که شما برای همه نوع کاربر، محتوا تولید کنید. سعی کنید در هر مرحله از قیف فروش محتوای مناسب برای جذب کاربر داشته باشید و کاربر را به مرحله بعدی فروش هدایت کنید تا بتوانید از کاربر، مشتری بسازید. اینگونه نرخ تبدیل کاربر به مشتری سایت شما نیز افزایش می یابد.

۳- برخی مواقع حتما از ویدیو استفاده کنید.

روزانه هر کاربر اینترنت بطور متوسط یک ساعت و نیم ویدیو تماشا می کند. البته این مقدار در کشورهای مختلف متفاوت است و به سطح نفوذ فناوری در آن کشور بستگی دارد. شما نیز می توانید از یک ویدیو مفید، آموزنده و سرگرم کننده استفاده کنید و توجه کاربران را به برند خود جلب نمایید.

۴- محتواها را شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی کنید.

قبل از تولید و ویرایش محتوا، درباره کاربران هدف خود تحقیق کنید تا آنها را بهتر بشناسید. شما باید چند پرسونا برای کاربران هدف خود داشته باشید. هر بار که تولید محتوا می کنید، یکی از این پرسوناها را هدف قرار دهید. تفکیک محتوا برای هر گروه از کاربران، به شما کمک می کند تا ارتباطات موثرتری را با آن‌ها برقرار سازید.

این مطلب را بخوانید  28 سوال برای شناخت مشتری در بازاریابی

انواع بازاریابی محتوا

۵- می‌توانید در وبلاگ یا وب‌سایت‌های دیگر نوشته مهمان منتشر کنید.

نوشتن پست های مهمان با کیفیت، یک اصل بازاریابی محتوایی و روش جدید برای دسترسی به چشم اندازهای جدید است. برای بهره مندی از این اصل، باید محتوای شما ترجیحا ویرایش نشده و مختص خوانندگان سایت میزبان باشد. همچنین با این کار بک‌لینک های خوب و با کیفیتی نیز برای وب سایت خود به دست خواهید آورد.

۶- محتوایی تولید کنید که قابلیت اشتراک‌گذاری آن بالا باشد.

کتاب های الکترونیکی، اینفوگرافیک ها و اطلاعاتی را بسازید که قابل به اشتراک گذاری هستند و در دسترس کاربران بگذارید. اگر کاربران از محتوای شما خوششان بیاید، آن را با دوستان خود به اشتراک خواهند گذاشت. این اصل بازاریابی محتوایی به شما کمک می کند تا کاربران جدیدی وارد سایت شما شوند.

۷- به کیفیت محتوای تولید شده اهمیت دهید.

یک اصل بازاریابی محتوا، تولید محتوا بصورت منظم می باشد. خیلی مهم است که محتوای تولید شده برای کاربران هدف مفید باشد. بنابراین فقط به تولید محتوا فکر نکنید، بلکه به تولید محتوای باکیفیت و مفید فکر کنید. خوب است که موضوعات محتوای شما برای کاربران سرگرم کننده، آموزشی و جذاب باشد.

۸- می‌توانید محتوا را بخش‌بندی کنید.

یک محتوا شامل عنوان، زیر عنوان، محتوای داخلی، علائم نگارشی، فهرست و … است. پاراگراف های طولانی را به پاراگراف های کوتاه بشکانید. هدف شما از این اصل بازاریابی محتوا باید این باشد که به فهم سریع کاربر کمک کنید. محتوای سبز و باکیفیت نسبت به محتوای درهم برهم، از دید کاربر ارزش بیشتری برای مطالعه دارد. محتوای شما نباید طوری باشد که کاربر اگر سرش را از نمایشگر برگرداند، نتواند پیدا کند که کجا را مطالعه می کرده است.

۹- می‌توانید محتوا را از نو هدف‌گذاری کنید.

شما می توانید برای نوشته یک وبلاگ، ویدیو، اینفوگرافیک یا پادکست بسازید. مجموعه ای از نوشته های وبلاگ می تواند در قالب یک کتاب الکترونیکی یا مقاله باشد. اطلاعات موجود در یک مقاله می تواند ایده خوبی برای محتوای جدید باشد. عمق محتوا، یک اصل بازاریابی محتوایی است که نشانگر تخصص شما در حوزه کسب و کارتان است. پس تا می توانید عمق محتواهای خود را افزایش دهید و زیاد از این شاخه به آن شاخه نپرید.

۱۰- محتواهای قدیمی را به‌روزرسانی کنید.

به‌روزرسانی محتواهای قدیمی، به پایداری برند شما کمک می کند. ممکن است محتواهای قدیمی وبلاگ شما دیگر از مد افتاده باشد و دیگر مورد توجه کاربران نباشد. محتواهای قدیمی توسط کاربران شبکه های اجتماعی پس زده می شوند و این آن چیزی نیست که شما به دنبالش هستید. بهتر است هر چند وقت یکبار محتواهای سایت خود را به روز کنید. مواردی که دیگر از آنها استفاده نمی شود را حذف کنید و جایگزین جدیدی برای آنها بگذارید. به‌روزسانی محتواهای سایت حس برند شما را تازه و به‌روز نگه می دارد. هم چنین ممکن است پست های قبلی شما دارای اشکالاتی باشد که از چشم شما پنهان مانده است. با مرور دوباره آنها، این خطاها را هم رفع می نمایید.

۱۱- بین نوشته‌ها و محتواهای تولید شده لینک بیلدینگ داخلی انجام دهید.

ویلی وب به شما توصیه می کند که حتما محتواهای تولیدی شما مرتبط با محتواهای قبلی باشد. برای ربط دادن بین محتواها، خوب است از لینک داخلی استفاده کنید. ما در وبلاگ ویلی وب از لینک داخلی برای برقراری ارتباط بین محتواها بسیار استفاده کرده ایم. با استفاده از لینک داخلی، با کلیک بر روی یک کلیدواژه، به صفحه مرتبط با آن محتوا می رویم.

استراتژی بازاریابی محتوا

۱۲- نسخه موبایل وب‌سایت را جدی بگیرید.

تعداد کاربران اینترنتی تلفن همراه با رایانه برابری می کند. بنابراین برای جلب توجه کاربران تلفن همراه، اولین گام این است که طراحی سایت شما مناسب موبایل هم باشد. همانطور که می دانید کار با موبایل خیلی راحت‌تر از کار با رایانه است. برای همین کاربران بیشتر ترجیح می دهند که با موبایل کار کنند. محتواهای مختصر و مفید، تصاویر زیبا، استفاده از علائم نگارشی و تکه تکه کردن محتوا به خوانایی محتوا در موبایل کمک می کند. با استفاده از طراحی responsive یا همان واکنش گرا، محتوا و طراحی سایت شما در هر ابزار دیجیتالی مناسب خواهد بود.

این مطلب را بخوانید  Robots.txt چیست؟ آموزش ساخت قدم به قدم فایل Robots

۱۳- می توانید از تبلیغات پولی و ارگانیک در کنار هم استفاده کنید.

بسیاری از افراد فکر می کنند که بازاریابی محتوا، جایگزین تبلیغات پولی است. در صورتیکه بازاریابی محتوای موثر ترکیبی از هر دو تبلیغات پولی و ارگانیک است. با استفاده از کمپین های تبلیغاتی، توجه کاربران هدف را به سمت محتواهای برند خود جلب کنید.

۱۴- محتوای طولانی و تخصصی منتشر کنید.

یک اصل بازاریابی محتوایی، تولید محتوای طولانی است. در بخش قبلی به شما پیشنهاد دادیم تا محتواهای خلاصه و مفید بنویسید. اما گهگاهی هم تولید محتواهای طولانی و بالای ۱۰۰۰ کلمه هم برای انتقال دانش تخصصی و هم برای سئو الزامی است. محتواهای طولانی به کاربران کمک می کنند تا یک محتوا را به صورت عمیق درک کنند و بهتر با آن ارتباط برقرار کنند.

۱۵- می‌توانید یک خبرنامه ایمیلی ایجاد کنید.

ساخت خبرنامه و ارسال آن از طریق ایمیل یکی دیگر از ترفندهای بازاریابی محتوایی است. بازاریابی و تبلیغات از طریق خبرنامه و ارسال آن از طریق ایمیل، ابزار قوی بازاریابی است. ایمیل مارکتینگ، مقدار تبدیلات سایت شما را افزایش می دهد. سعی کنید محتوای خبرنامه شما علاوه بر خبر به روزرسانی و رویدادهای جدید برند، شامل لینک محتواهای مفید و طولانی شما نیز باشد.

۱۶- دکمه‌های شبکه‌های اجتماعی را جدی بگیرید.

محتواهای سایت شما باید قابلیت به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی مختلف را داشته باشد. این اصل بازاریابی محتوایی از طریق شبکه های اجتماعی به ثمر می رسد. کاربران از طریق دکمه های به اشتراک گذاری، محتواهایی را که مفید می دانند با بقیه به اشتراک می گذارند.

۱۷- محتوا را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

اینطور فکر نکنید که همه کاربران بطور مستقیم و بدون واسطه به سایت شما می آیند. خیلی از کاربران، از طریق دوستان و آشنایان با برند شما آشنا می شوند و وارد سایت شما می شوند. هم چنین بسیاری از کاربران هم از طریق تبلیغات شما در شبکه های اجتماعی مشتاق می شوند که از سایت شما بازدید کنند. شما باید در زمان هایی در شبکه های اجتماعی تبلیغات کنید که تعداد کاربران آنلاین بیشترین مقدار ممکن است تا ترافیک سایت شما افزایش یابد. هیچ وقت از تکرار یک موضوع نترسید. تا می توانید پیام های اصلی برند خود را به شکلهای مختلف به گوش کاربران برسانید.

نمونه بازاریابی محتوا

۱۸- محتوای خود را به گونه ای تنظیم کنید که توسط وب سایت های معتبر دیگر نیز منتشر شود.

حتما وقتی در سایت های خبری یا سرگرمی گشت و گذار کردید، انتشار محتوای یک سایت توسط سایت های دیگر را دیدید. انتشار محتوای یک سایت توسط سایت های دیگر موضوع جدیدی نیست. وبلاگ نویسان از خیلی وقت پیش از این تکنیک برای افزایش ترافیک سایت استفاده می کردند. امروزه در دیجیتال مارکتینگ هم از تکنیک انتشار محتوای یک سایت توسط سایت های دیگر استفاده می کنند. ایده اولیه این تکنیک، کپی برداری و اشتراک یک تکه از یک محتوای یک سایت توسط سایت دیگر است. حتما باید لینک سایت یا اسم سایت زیر محتوا ذکر شود تا مشکل کپی برداری بدون ذکر منبع پیش نیاید.

اگر گوگل متوجه شود که از محتوای یک سایت دیگر بدون ذکر منبع کپی کردید، سایت شما را جریمه می کند. به همین خاطر بسیاری از سایت ها به دنبال منابعی هستند که قبلا توسط سایت دیگری استفاده نشده باشد تا آن محتوا را تصاحب کنند. با انتشار یک محتوای جدید، توجه دیگران را به محتوای جدید خود جلب کنید. اگر سایتی با اعتبار بالاتر از سایت شما، محتوای سایت شما را کپی کرده و لینک سایت شما را به عنوان منبع بدهد، به اعتبار و امتیاز سئو سایت شما افزوده می شود.

این مطلب را بخوانید  لندینگ پیج چیست؟ 9 نکته کلیدی برای جذابیت بیشتر صفحه فرود

۱۹- استراتژی محتوا داشته باشید. این مهمترین اصل بازاریابی محتوایی است.

همینطور تولید محتوا و انبار کردن نوشته ها بر هم به امید اینکه کاربران به آنها دسترسی پیدا می کنند، کافی نیست. شما باید پشت هر محتوا برنامه ای برای جذب مخاطبان بیشتر داشته باشید. البته استراتژی یک سایت متفاوت با سایت دیگری است. برخی از ارتقاهای پولی و برخی از اینفلوئنسرها برای افزایش ترافیک سایت استفاده می کنند. مهم این است که شما هم برنامه ای پشت هر محتوای تولید شده داشته باشید و طبق آن جلو بروید.

۲۰- با اینفلوئنسرها همکاری کنید.

اینفلوئنسرهای حوزه تجاری خود را در محتواها منشن کنید. به آنها بگویید که برند شما هم وجود دارد و این خدمات را ارائه می دهد. اگر اینفلوئنسری از برند شما خوشش بیاید، حتما پست و لینک محتواهای شما را با فالوئران خود به اشتراک می گذارد. متخصصین حوزه بازاریابی محتوا خوب می دانند که بازاریابی محتوا یک بازی برد و باخت نیست. هر چه افراد بیشتری در این کار سهیم باشند، همه می توانند از آن سود ببرند و ترافیک سایت خود را افزایش دهند.

۲۱- از CTA به تعداد مناسب استفاده کنید.

ما به شما پیشنهاد می کنیم که بیش از حد از CTA در محتوای خود استفاده نکنید. لازم نیست هر پاراگراف متن شما شامل CTA باشد. با احتیاط قدم بردارید و گام به گام کاربر را در قیف فروش جلو ببرید. طوری رفتار کنید که گویا کاربر به اختیار خود و در زمان مناسب خود از شما خرید اینترنتی می کند. البته گاهی لازم است تا با ترفندهای بازاریابی محتوایی و تبلیغات، فرآیند خرید کاربران را جلو بیاندازید اما لزومی ندارد که همیشه اینطور باشد. CTA شما باید کوتاه، خاص و قانع کننده باشد. CTA باید شامل تنها یک عمل باشد و آن را کامل در بر بگیرد.

۲۲- محتوای سبز ، کسب و کار شما را جاودانه می کند. به آن اهمیت دهید.

محتوای سبز یک اصل بازاریابی محتوایی بی نظیری است و چوب لای چرخ آن نمی رود. هر چقدر که از زمان انتشار محتوای سبز بگذرد، از ارزش آن نمی کاهد و باز هم مخاطبان جدید را به سایت شما می آورد. به یاد داشته باشید که در محتوای سبز از قیود زمانی و اخبار روز صحبت نکنید. اگر هم از رویداد خاصی صحبت می کنید، حتما تاریخ دقیق آن را ذکر کنید. هر چند وقت یکبار هم محتوای سبز را ویرایش کنید تا اشکالات آن رفع شود و به روز بماند.

۲۳- پاسخ به اینکه : کاربران به دنبال چه چیزی هستند ؟

همیشه قبل از انتشار محتوا از خود بپرسید ” چه چیزی در این محتوا هست که کاربران به دنبال آن هستند؟ “. در واقع محتوای شما باید حدود ۹۰ درصد کاربران را پوشش دهد. مخاطبان شما هم مشابه سایر کاربران وقت کمی برای مطالعه محتواها دارند. شما باید خیلی سریع آنچه را که کاربران به دنبال آن هستند را در اختیارشان بگذارید تا توجه آنها را به برند خود جلب کنید.

صحبت آخر

شما باید به این فکر کنید که چگونه محتوای سایت شما ارزش بیشتری از دید کاربران پیدا می کند و موثرتر خواهد بود. به یاد داشته باشید که بازاریابی محتوایی فرآیندی مستمر است. شما باید برای آن برنامه مستمر داشته باشید و طبق برنامه پیش بروید. اگر شما برای برون سپاری بازاریابی محتوا شک دارید یا سولاتی در این حوزه دارید یا اینکه به دنبال یک آژانس دیجیتال مارکتینگ برای برنامه ریزی در این حوزه می گردید، ویلی وب می تواند پاسخگوی سوالات شما باشد. با ویلی وب تماس بگیرید تا پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

/منبع

5/5 - (1 امتیاز)
https://wiliweb.com/?p=1675
برچسب ها:
اشتراک گذاری:
علیرضا حیدری
سنگی كه طاقت ضربه های تيشه را نداره تنديس زيبا نخواهد شد . برای موفقیت و ساخت آینده‌ام تلاش میکنم ...!
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد 23 اصل بازاریابی محتوایی برای رشد کسب و کار شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.