0
0

کد های خطایsmtp چیست ؟ انواع خطاهای SMTP و آموزش رفع آنها

790 بازدید
کدهای خطای

smtp چیست؟

پروتکل smtp، یک پروتکل ساده انتقال ایمیل است و همانطور که در مقدمه به آن اشاره شد، برای ارسال و دریافت نامه‌های الکترونیکی مورد استفاده است. این پروتکل به دلیل محدودیت‌هایی در نگهداری نامه‌ها، معمولا با پروتکل‌های POP3 یا IMAP استفاده می‌شود. و افزونه smtp با هدف رفع مشکلات ارسال ایمیل مورد استفاده بیش از هزاران سایت است

کاربرد پروتکل smtp در وردپرس 

SMTP برای کاربران امکان ذخیره نامه‌ها را روی یک سرور یا دانلود آنها را از سرور فراهم می‌کند. در حقیقت می‌توان گفت، SMTP برای ارسال نامه‌ها و POP3 یا IMAP برای دریافت نامه‌ها به کار می‌روند.

کد های خطای smtp چیست؟

کدهای خطای smtp چیست ؟ هنگامی که پیامی از یک سرویس گیرنده نامه به سرور SMTP ارسال می شود ، سرور با یک کد پاسخ خاص پاسخ می دهد. و  این پاسخ بخشی عادی از فرایند ارسال ایمیل است و یک مرحله اساسی در رساندن ایمیل شما به صندوق ورودی است …

کدهای خطای

یک کد پاسخ SMTP یک کد سه رقمی است که سرورها برای برقراری ارتباط در طول فرایند ارسال ایمیل از آن استفاده می کنند. این کد پاسخ می تواند خوب باشد ، مانند 250 (اقدام درخواست شده انجام شد) یا می تواند نشان دهنده وجود خطای ارتباطی باشد. در صورت وجود خطای ارتباطی ، یک کد خطای SMTP دریافت خواهید کرد – پیامی که نشان دهنده مشکل خاص است. مانند پایان ارتباط سرور که کد خطا 550 است (درخواست انجام نشد).

انواع خطاهای SMTP و آموزش رفع آنها

نحوه خواندن پیام سرور smtp

اگر هنگام ارسال ایمیل خطاهای smtp دریافت می کنید ، مهم است که قبل از هر اقدامی نوع پیامی را که دریافت می کنید بفهمید. اولین شماره در کد سه رقمی SMTP ، که به عنوان کلاس کد نیز شناخته می شود ، نشان می دهد نوع پاسخی که توسط یک فرمان در حین ارتباط SMTP صادر می شود.

کد 101 امکان اتصال به سرور وجود ندارد برای رفع این خطا  نام درج شده به عنوان نام سرور و یا پورت را بررسی نمایید.

کد 111 برقرای ارتباط با سرور smtp مقدور نیست . عموما این خطا نشان دهنده عدم امکان برقراری ارتباط با سرور smtp به دلیل فایروال و یا عدم درج صحیح نام دامنه می باشد. برای رفع این خطا تنظیمات  smtp و آدرس ایمیل را مجددا بررسی نمایید.

به عنوان مثال ، اگر کد با 2 شروع شود ، سرور عمل درخواست شده را تکمیل کرده است.

کدهای پاسخ SMTP مثبت

به طور کلی کدهای پاسخ SMTP که با 2 و 3 شروع می شوند ، کدهای پاسخ معمولی هستند که خطایی را نشان نمی دهند.

کدهای پاسخ SMTP 200 

کد 211  وضعیت سرور را بازمی گرداند . این کد اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت سرور به شما می دهد

کد 214 درخواست کمک ارسال شده از سوی شما به سرور با این پیام بازگردانده می شود. پیام شامل اطلاعاتی در رابطه با سرور است و عموما صفحه FAQرا به شما نمایش می دهد.

220 – سرور SMTP آماده است این یک پیام خوشامدگویی است و نشان از آن دارد که سرور آماده انجام فرمان های شماست.

221 – سرور SMTP کانال انتقال خود را می بندد این پیام بیانگر اتمام پروسه پردازش ایمیل ها است

250 – اقدام درخواست شده انجام و تکمیل شد (خبر خوب!) این پیام نشان دهنده تحویل ایمیل ها به مقصد است.

کد 251 فرستنده و گیرنده ایمیل در یک سرور نیستند و ایمیل در سروری دیگر تحویل داده می شود. این کد، انتقال ایمیل را بین سرورها اعلام می کند.

این مطلب را بخوانید  برترین ابزار برای ساخت پالت رنگی

کد 252 سرور قادر به شناسایی گیرنده نیست ولی در حال تلاش برای تحویل ایمیل می باشد.
آدرس ایمیل مقصد موجود است ولی سرور قادر به شناسایی آن نیست. این پیام نشان می دهد سرور جهت رفع مشکل اقدامات دیگری انجام خواهد داد.

کدهای پاسخ SMTP 300

کدی که با 3 شروع می شود نشان می دهد که درخواست درک شده است ، اما سرور برای تکمیل کار به اطلاعات بیشتری نیاز دارد.

334 – ارائه اعتبار احراز هویت SMTP.

354 در انتظار محتوای پیام این کد زمانی نمایش داده می شود که آدرس ایمیل فرستنده و گیرنده مشخص شده در حالی که هنوز متن ایمیل نوشته نشده است.

smtp چیست

پیام های خطای سرور smtp

کدهای خطای SMTP 400

4 به این معنی است که سرور با خرابی موقت روبرو است ، اما در صورت امتحان مجدد ، فرمان همچنان تکمیل می شود. کدهایی که با 4 شروع می شوند معمولاً خطاهایی هستند که به سیستم نامه دریافت کننده مربوط می شوند.

420- پیام Timeout  وجود مشکلاتی در ارسال ایمیل را نشان می دهد. عدم ارسال ایمیل ممکن است به دلیل مسدود شدن در فایروال مقصد و یا مشکلات سخت افزاری باشد.

421 – این سرویس در دسترس نیست ، بعداً دوباره امتحان کنید سرور فرستنده و یا گیرنده در این لحظه در دسترس نیست و پس از مدتی مجددا ارسال صورت خواهد گرفت.

422- فضای صندوق پستی گیرنده پر می باشد. راهکار پیشنهادی تماس با گیرنده ایمیل جهت خالی کردن فضای ایمیل است.

431- فضای دیسک و یا حافظه پر شده است. این خطا ممکن است به دلیل ارسال  تعداد زیادی ایمیل به یک دامنه نمایش داده شود. می توانید به جای ارسال ایمیلی حجیم آن را کوچکتر کرده و در چند نوبت ارسال نمایید.

432- صف ایمیل های دریافتی گیرنده در سرورمتوقف شده است. این خطای SMTP سرور Exchange مایکروسافت است که معمولا به دلیل اختلال در ارتباط نمایش داده می شود.

441- سرور گیرنده پاسخ نمی دهد.
این خطا نشان دهنده اختلالی در سرور گیرنده است. بهتر است در زمانی دیگر نسبت به ارسال ایمیل اقدام نمایید.

442- در خلال ارسال ایمیل ارتباط قطع شده است. اختلالات معمول در ارتباطات شبکه ای . پیشنهاد می شود روتر را بررسی نمایید.

446- حلقه چرخش داخلی رخ داده است و ایمیل به مقصد نمی رسد. برای رفع این مشکل با سرویس دهنده خود تماس بگیرید.

447- تعداد ایمیل های ارسالی شما به پایان رسیده است. معمولا هنگامی با این خطا مواجه می شوید که ایمیلی را بیش از حد مجاز تعریف شده در سرور برای گیرندگان مختلف ارسال کرده اید. می توانید با بخش بندی گیرندگان مشکل را رفع نمایید.

449- خطای مسیریابی. همانند خطای 432 این خطا نیز مختص مایکروسافت Exchange  می باشد. از          WinRoute    استفاده نمایید.

450 – اقدام درخواستی انجام نشد زیرا صندوق پستی کاربر در دسترس نبود سرور پس از گذشت اندک زمانی مجددا اقدام به ارسال ایمیل خواهد کرد. با این حال  آی پی خود را جهت بلک لیست نبودن بررسی نمایید.

451 – پیام به دلیل خطای سرور ارسال نشداین کد خطایی موقتی را نمایش می دهد که عموما به دلیل ارسال ایمیل انبوه و یا قوانین اسپم فیلترینگ رخ می دهد.

452 – فرمان لغو شد زیرا فضای کافی برای سرور وجود ندارد این خطا به مفهوم ارسال به تعداد زیاد است که معمولا در تلاش های مجدد در  دفعات آتی و با در نظر گرفتن محدودیت های سرور خطا رفع می شود.

455 – در حال حاضر سرور نمی تواند با فرمان برخورد کند

471- خطایی از سوی میل سرور که عموما در پی قوانین اسپم فیلترینگ رخ می دهد. با سرویس دهنده ایمیل خود جهت رفع مشکل تماس بگیرید.

این مطلب را بخوانید  آموزش افزودن فرمت WebP به فتوشاپ |معرفی افزونه های WebP

وضعیت سرور

کدهای خطای SMTP 500

سپس کدهایی با 5 شروع می شوند که شاید برجسته ترین شاخص کد خطای SMTP باشد. اگر پیام پاسخ با 5 شروع شود ، یک شکست دائمی وجود دارد. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

500 – سرور نمی تواند فرمان را به دلیل خطای نحوی تشخیص دهد این خطا ممکن است در پی  تعامل نامناسب میان فایروال و سرور و یا  آنتی ویروس و سرور رخ داده باشد. جهت رفع خطا دستورالعمل ها را مجددا بررسی نمایید.

501 – در پارامترهای فرمان یا آرگومان ها خطای نحوی رخ داد در اکثر مواقع  این خطا بیانگر آدرس ایمیل نامعتبر است ولی گاهی به دلیل مشکلات ارتباطی نیز رخ می دهد.

502 – این دستور اجرا نمی شود امکانات اجرای دستور در سرور فراهم نشده است. در این مورد با میزبان سرویس خود تماس بگیرید.

503 – سرور با توالی بدی از دستورات روبرو شده است بروز این خطا به معنای اجرای  شدن دستورات از سوی سرور به صورت نامرتب به دلیل قطع شدن ارتباط می باشد. ممکن است نیاز باشد مجددا نام کاربری و رمز عبور خود را درج نمایید.

504- پارامترهای دستوری قابل اجرا نیستند. همانند خطای 501 خطایی در syntax درخواست وجود دارد. با میزبان سرویس خود تماس بگیرید.

510/511 – آدرس ایمیل نامعتبر. یکی از آدرس ایمیل های درج شده در بخش های To، CC ، BCCاشتباه درج شده است.  مجددا بررسی کرده و آدرس را تایپ نمایید.

512-     خطای DNS. دامنه گیرنده یافت نشده است. آدرس ایمیل گیرنده را بررسی کنید. احتمالا اشتباهی در تایپ کردن نام دامنه بوجود آمده است به عنوان مثال wiliweb@domain.coom به جای wiliweb@domain.com

513- آدرس درج شده صحیح نیست و ممکن است اشتباه تایپی داشته باشد. گاهی نیز ممکن است این خطا به علت خطای اعتبارسنجی نمایش داده شود. آدرس ایمیل گیرنده را بررسی کرده و مجددا تایپ نمایید. در صورتی که آدرس درست است و هچنان خطا دریافت می کنید مجوزهای دسترسی خود را بررسی نمایید.

523- حجم کلی ایمیل از محدودیت های تعریف شده در سرور مقصد بیشتر است. حجم ایمیل خود را کاهش داده و مجددا ارسال فرمایید.

530- معمولا این کد در پی خطای اعتبارسنجی نمایش داده می شود اما گاهی نشانگر آدرس ایمیل نامعتبر  و یا بلک لیست شدن ایمیل شما در لیست گیرنده است . نام کاربری و رمز عبور خود را بررسی نمایید . در صورتی که همچنان خطا نمایش داده می شود آدرس ایمیل های ارسالی را بررسی کرده و نیز از گیرنده بخواهید بلک لیست خود را بازبینی کند.

541 – پیام توسط آدرس گیرنده رد شد ایمیل شما به عنوان اسپم شناسایی شده است. می توانید از گیرنده درخواست کنید که شما را به عنوان فرستنده معتبر در لیست خود درج نماید.

550 – فرمان درخواست شده به دلیل در دسترس نبودن صندوق پستی کاربر یا سرور گیرنده به دلیل احتمال زیاد هرزنامه پیام را رد کرد. یکی از دلایل مشاهده این خطا بازگشت دادن ایمیل از طریق فایروال گیرنده  و یا down بودن سرور مقصد است. می توانید. با گیرنده تماس گرفته و آدرس ایمیل صحیح را دریافت نمایید.

551 – صندوق پستی گیرنده مورد نظر در سرور گیرنده در دسترس نبودمی توانید طی تماسی با ISP درخواست نمایید که شما را در لیست آدرس های معتبر قرار دهد. البته در صورت استفاده از ابزارهایی چون turboSMTP هرگز با این مشکلات مواجه نخوهید شد.

552 – پیام ارسال نشد زیرا صندوق پستی گیرنده فضای ذخیره سازی کافی ندارد. ایمیل کم حجم تری ارسال نمایید. این کد معمولا هنگامی نمایش داده می شود که قصد ارسال ایمیل با فایل پیوست حجیمی داشته باشید.

553 – فرمان لغو شد زیرا نام صندوق پستی وجود ندارد. کلیه آدرس ایمیل های درج شده در بخش های To ، CC و BCCرا بررسی نمایید.

این مطلب را بخوانید  فعالسازی دارک مود وردپرس (حالت شب وردپرس)

554 – معامله شکست خورد. جزئیات بیشتری داده نشده استسرور گیرنده ایمیل شما را اسپم تشخیص داده و یا آی پی شما در بلک لیست قرار گرفته است. بررسی نمایید که آیا در لیست های اسپم قرار گرفته اید. برای این منظور می توانید از سرویس هایی چون turboSMTP استفاده نمایید.

به طور معمول ، کدهای خطای SMTP نیز با سه رقم دیگر دنبال می شوند. این کد وضعیت SMTP افزایش یافته نامیده می شود و جزئیات بیشتری در مورد علت خرابی ارائه می دهد. به عنوان مثال ، در عمل ، یک کد خطای SMTP تقویت شده ممکن است به این شکل باشد:

5015.70- احراز هویت ناموفق بود. نام کاربری یا رمز عبور معتبر نیست.

به نظر می رسد بسیار آسان است ، درست است؟ فقط کد خطای SMTP را جستجو کنید و خودتان مشکل را تشخیص دهید. متأسفانه پی بردن به معنای واقعی کلمه خطا می تواند بسیار دشوار باشد.

هیچ زبان پاسخ خطای یکنواختی وجود ندارد که در همه سیستم عامل های ایمیل استفاده شود.

این بدان معناست که دو سرور مختلف می توانند هر دو پیام خطایی را ارسال کنند که توضیحات کاملاً متفاوتی دارند.

کدهای خرابی تحویل پیام

وقتی پیام ها در سرویس یا در سیستم باز می گردند یا خراب می شوند ، کدهای خرابی به منظور نشان دادن ماهیت برگشت یا خرابی ارائه می شود. سیستم های پیش فرض همچنین اجازه می دهند این کدها سفارشی شوند ، همانطور که در مقاله ما در مورد اصلاح ، افزودن یا سفارشی کردن کدهای خرابی توضیح داده شده است.

پیام رد شد

پیام توسط سرور ایمیل گیرنده رد شد.

1002-1003 پیام شما رد شد زیرا با یک فهرست مسدود مرتبط بود

1004 پیام شما به دلیل محتوای آن رد شد

1006 ارتباطات بسیار زیاد در یک دوره زمانی

1007 یک ویروس در پیام شناسایی شد

1011 Challenge به درخواست ها پاسخ می دهد

1999 پیام شما به دلیلی که در بالا مشخص نشده بود رد شد

شکست های دائمی

آدرس گیرنده نامعتبر شناخته شد.

2001 آدرس ایمیل نامعتبر است

2002 دامنه آدرس ایمیل نامعتبر است

2003 آدرس ایمیل در یک قالب معتبر نیست

2004 آدرس ایمیل دیگر معتبر نیست

2999 آدرس ایمیل به دلایلی که در بالا مشخص نشده بود رد شد

شکست های موقت

تحویل به آدرس گیرنده موقتاً در دسترس نیست.

3001 صندوق پستی گیرنده پر یا بیشتر از سهمیه است

3002 حساب ایمیل گیرنده غیرفعال / غیرفعال است

سرور 3003 گیرنده به طور مداوم از ما می خواست “بعداً تلاش کنیم”

سرور 3004 گیرنده پیام را بر اساس آدرس فرستنده رد کرد

سرور 3005 گیرنده نشان می دهد که دامنه منقضی شده یا پارک شده است

3999 آدرس ایمیل به دلایلی که در بالا مشخص نشده بود رد شد

شکست های ارتباطی

خطاهای سیستم ، شبکه یا پروتکل از تحویل جلوگیری می کند.

سرور گیرنده 4001 بسیار شلوغ است

خطای پروتکل 4002 ، فرمان نامعتبر یا مهلت زمانی

4003 اتصال به سرور ایمیل گیرنده امکان پذیر نیست

سرور 4004 گیرنده پیام را خیلی قدیمی رد کرد

4006 پیام شما رد شد زیرا سرور دریافت کننده نامه ای برای دامنه مقصد نمی پذیرد

4999 یک خطای سیستم ، شبکه یا پروتکل به دلایلی که در بالا مشخص نشده است مانع از ارسال پیام شما می شود

پیام های اطلاعاتی لزوماً خطاها نیستند ، بلکه پاسخهای خودکار برای ارائه اطلاعات طراحی شده اند

5001 خارج از دفتر / پاسخ خودکار

5999 یک پیام اطلاعاتی غیر از دلیلی که در بالا مشخص شد دریافت شد

ناشناس

نشان می دهد که هیچ کد خرابی دیگری با آن مواجه نشده است.

9999 دلیل شکست مشخص نیست.

 

منبع 

5/5 - (1 امتیاز)
https://wiliweb.com/?p=4613
اشتراک گذاری:
فاطمه کاظمی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد کد های خطایsmtp چیست ؟ انواع خطاهای SMTP و آموزش رفع آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.